Łazienka – nie tylko inspiracje – część I

Łazienka miejsce odpoczynku i relaksu po ciężkim dniu pracy. Oaza odprężenia. Miejsce jakże ważne dla nas każdego dnia. Miejsce, które urządzić powinniśmy według naszych potrzeb, któremu często poświęcamy najwięcej uwagi w trakcie wykańczania czy remontu mieszkania. Tak z pewnością dzieje się w naszym przypadku. Szczerze mówiąc łazienka to miejsce, które spędza mi sen z powiek! A to dlaczego?!?

Dlatego, że moja wizja w ogóle nie pokrywa się z wizją łazienki mojego Najmilszego. Ale o tym w następnym poście. Teraz czas na kilka moich przemyśleń, zanim znowu będę skupiać się nad naszą piętą Achillesa ;).

b55ef8a4d71c94f12767fcf3bbf2988f

Zauważyć można, że w ostatnich latach łazienkę zaczęto traktować jako jedno z najważniejszych miejsc w domu. Do niedawna najczęściej była smutnym, niezadbanym pomieszczeniem, a co dziwniejsze, często nie wykorzystywano jego zalet. Analizując różne artykuły uświadomiłam sobie, że jeszcze w latach osiemdziesiątych ubiegłego stulecia wiele domów wiejskich nie posiadało łazienki. Okazuje się, że zaledwie 60% mieszkań miejskich było w jej posiadaniu. Obecnie liczba ta znacznie wzrosła, ale nadal w wielu gospodarstwach domowych brakuje tego pomieszczenia, pomimo rozbudowanej sieci wodociągowo – kanalizacyjnej. Posiadanie jej jednak jest minimalnym standardem. Jest ona tak samo ważną częścią domu jak kuchnia i powinna być funkcjonalna.

8934618655d3c72878fe6946aa7bed62

W zależności od gustu właściciela może być bardziej lub mniej przytulna. Powinna nawiązywać do wystroju całego mieszkania lub domu, ale najważniejsze jest to by zachęcała do pielęgnacji ciała, aby była miejscem relaksu po ciężkim dniu pracy i dawała energię o poranku do podejmowania trudów kolejnego dnia.
Łazienka to miejsce pachnące czystością, gdzie unosi się woń perfum, płynu do kąpieli, dezodorantów, szamponów, dających uczucie komfortu. Łazienka nie musi być dużych rozmiarów. Odpowiednio urządzona może stać się oazą spokoju, miejscem przemyśleń, naszym domowym SPA, gdzie panuje intymna atmosfera.

754ad1acb9477133c1832cfae0bba337

Komfort – uważam, że to słowo powinno nadawać ton przy urządzaniu łazienki. Nie chodzi o bogate wnętrza, wypełnione przepychem, ale o czystość, schludność, zadbaną armaturę, ściany i podłogi. Łazienkę można wzbogacić o dodatki, świeczki, obrazy czy grafiki, które nadadzą klimat i wzmocnią pozytywne doznania. Według mnie w dzisiejszych czasach w łazience modne jest wszystko prócz kiczu, jakże i tak różnie rozumianego.

a824921fab1a20c2f7ce62d8a3087b38

 

Skomponowanie ładnej łazienki, odpowiadającej każdemu z domowników nie jest proste. Oczywiście wyposażenie w jednym stylu, kolorystyce jest coraz łatwiejsze, sprzęt coraz dostępniejszy – wystarczy pójść do sklepu zamówić i odebrać w wyznaczonym terminie. Innym sposobem jest zamawianie w sklepach internetowych, gdzie można znaleźć oryginalne, często niedostępne wzory zarówno płytek jak i armatury. Może się to wydawać prostym zadaniem, ale nie jest takie łatwe, gdy dochodzi do tego wybór wzoru, faktury płytek, farby czy tapety oraz wielu innych rzeczy, które na pierwszy rzut oka są niewidoczne, a mają służyć nam co najmniej kilka lat. A co za tym idzie – wybrane elementy nie mogą nas przytłaczać, nie powinny nam się znudzić. Nie warto więc iść za obecnymi trendami, które za chwilę się zmienią, ale za tym co nam się rzeczywiście podoba i nie znudzi przez kolejne dziesięć, a może i więcej lat.

cc7a511061ba096d6081735a1887e51a

(Zdjęcia zamieszczone w poście zostały zapożyczone z Pinterest).

Przez pewien czas modne było robienie twierdzy obłożonej płytkami po sam sufit. Wcześniej zdarzało się obudowywanie tylko wanny lub oklejanie wodoodporną tapetą czy też położenia boazerii. Ludzie często tak postępowali, dlatego, że nie stać ich było na zrobienie łazienki na gotową. Obecnie wraca się do tego sposobu urządzania, ale najczęściej nie z powodu braku środków finansowych, lecz ogólnie panujących trendów. Trendy zawsze wracają zarówno panujące w modzie odzieżowej jak i wnętrzarskiej, toteż takie zjawisko nie dziwi. Zatem  łazienka urządzona powinna być tak, by była zadbana, schludna i przyjemna, dająca uczucie odprężenia i relaksu. Taki efekt finalny jest z pewnością przez nas najbardziej pożądany. Dlatego należy urządzić ją z ambicją, bo jest to tak samo miejsce nas reprezentujące, jak każde inne pomieszczenie w naszym gniazdku. Dążąc do mojego ideału łazienki okazało się jednak, że nie jest to takie proste. I jak już na początku pisałam okazało się wręcz problematyczne, ale o tym w kolejnym wpisie, na który serdecznie zapraszam.

5 thoughts on “Łazienka – nie tylko inspiracje – część I

  1. Też mam takie wrażenie, że łazienki były kiedyś niedoceniane. Dzisiaj można znaleźć masę inspiracji, jak urządzić łazienkę, by pasowała do reszty domu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *